Google Penguin 4.0 algoritmi on nyt vihdoin julkaistu

0
Google on vihdoin ja viimein vahvistanut Google Webmaster blogissaan 23.9.2016, että Penguin 4.0 (Pingviini 4.0) päivitys on nyt julkaistu. Päivitys on luonnoltaan Real Time ja nyt osana Googlen Core algoritmia. Tämä tarkoittaa, ettei Google enää raportoi päivityksistä vaan ne tapahtuvat jatkuvasti osana Core algoritmi muutoksia.
Google Pngviini 4.0

Pingviini 4.0 on vihdoin vahvistettu Googlen toimesta!

Viimeisimmän Penguin päivityksen Google vahvisti vain hieman alle kaksivuotta sitten, tällöin kyseessä oli Penguin 3.0. Useat hakukoneoptimoijat varmasti huomasivat liikkeitä hakusijoituksissa perjantaina 23 päivä syyskuuta (2016).

Google ei kuitenkaan kertonut sijoitusten vaihtelun liittyvän Penguin 4.0 päivitykseen, mutta vahvisti virallisesti päivityksen julkaisun.

Mikä on Pingviini algoritmi (Google Penguin algorithm)?

Google Penguin on verkkosivuston linkkeihin ja etenkin spam linkkeihin kohdistettu algoritmi. Algoritmi pyrkii tunnistamaan hakukoneoptimoinnissa Black Hat tekniikoita käyttävät sivustot, joille on hankittu linkkejä Google Webmaster ohjeistuksen vastaisesti.

Aikaisemmin on nähty spammi sivustojen katoavan kokonaan Googlen hakutuloksista Penguin päivityksen seurauksena.

Mitä Google Penguin 4.0 tulee muuttamaan?

Kysymykseen on vielä hankala täysin vastata, mutta pysyvät muutokset mitkä ovat jo nyt tiedossa, on listattuna alla.

Päivitys on osa Googlen Core algoritmia ja päivityksiä tulee tapahtumaan jatkuvasti.

Google ei tule enää raportoimaan uusista Pingviini päivityksistä.

Penguin tulee jatkossa käsittelemään sivuja enemmän yksittäisinä niiden spam signaalien perusteella. Tämä tarkoittaa käytännössä sitä, että vaikka sijoitukset muuttuisivat radikaalisti yhdelle sivustolle, ei vaikutus tule olemaan sama koko sivustolle. Edelliset päivitykset ovat olleet aina tähän mennessä koko sivustoa käsitteleviä. Tämä ei kuitenkaan tarkoita, että algoritmi toimisi ainoastaan sivu kohtaisesti.

Google Penguin 4.0

Tämä oli viimeinen kerta kun Google raportoi Penguin algoritmipäivityksestä.

Edeltävät Penguin algoritmi päivitykset ja niiden vaikutus hakutuloksiin:

PäivitysJulkaisuVaikutus hakutuloksiin
Penguin 1.024.4.20123.1%
Penguin 1.122.5.20120.1%
Penguin 1.55.10.20120.3%
Penguin 2.023.5.20132.3%
Penguin 2.14.10.20131%
Penguin 3.018.10.20141%
Penguin 4.023.9.2016???

 

Kaikkien tulee kuitenkin muistaa, että Penguin algoritmipäivitys on hyvä uutinen kaikille White-Hat hakukoneoptimointia hyödyntäville sivustoille.

Näitkö sinä muutoksia Pingviinin seurauksena? Jaa tieto myös meille kommentoimalla tätä artikkelia tai Facebookissa.

Share.

About Author

Antti Sundberg

Email: antti.sundberg@seoseon.com

Leave A Reply